top of page

IPV - Poliomüeliit

Mis haigus on poliomüeliit ?

Lastehalvatus ehk poliomüeliit on valdavalt lastel esinev neurotroopne infektsioonhaigus, mida põhjustab enteroviiruste hulka kuuluv polioviirus.

 

NAKATUMINE

Nakkusallikaks on viirusekandja või haige inimene, kes eritab viirust roojaga ja ülemiste hingamisteede sekreediga. Tekitajad satuvad organismi sooletrakti või hingamisteede limaskesta kaudu. Nakkusohtlikud on saastunud esemed, käed, vesi ja toiduained. 
Nakatuda on võimalik ka vaktsineerimise kaudu, kas siis otseselt (vaktsiin sisaldab elavat viirust) või kaudselt (kokkupuutumine äsjavaktsineeritud lapse roojaga). 

​

SÜMPTOMID

91-96% polioviirusega nakatunutest ei ole mingeid sümptomeid.

​

Ülejäänutel avaldub viirus haigusena kergel või ägedal kujul:

Kergem vorm esineb umbes 4-8% juhtudest. Haigus on kerge. Aju ja seljaaju ei ole nakatunud. Sümptomid ilmnevad 3-5 päeva pärast nakatumist. Sümptomiteks on palavik, väsimus, iiveldus, peavalu, gripilaadsed sümptomid, jäikus kaelas ja seljas, valu jäsemetes. Need sümptomid kaovad iseeneslikult keskmiselt kolme päeva jooksul.

​

Äge vorm esineb umbes 1% juhtumitest. Viirus siseneb kesknärvisüsteemi ning haigus väljendub seljaaju alfamotoneuronite hävinemise tagajärjel lihastehalvatusena. Seda peetakse lastehalvatuse klassikaliseks vormiks. Halvatus tekib tavaliselt jäsemetes (enamasti jalgades). Püsiv halvatus kujuneb välja ühel juhul 200-st.

 

Keskmiselt 5-10% nende hulgast, kellel tekkis halvatus, võib haigus lõppeda surmaga. See juhtub juhul kui paralüüs hõlmab ka hingamislihased. Seega on suremusprotsent polioviirusega nakatumise korral vähem kui 0,1%

​

RAVI

Ükski ravim polioviirust ei tapa. Ravi on sümptomaatiline. Ägeda poliomüeliidi korral on halvatusnähtuste kiireks kadumiseks väga oluline taastusravi. Alternatiivmeditsiin soovitab kõigi nakkushaiguste puhul tugevdada ja toetada immuunsüsteemi antioksüdantidega - C ja E vitamiin, seleen ja tsink. Närvikahjustuste puhul anda lisaks B-grupi vitamiine. Krampide ja halvatustega kulgevate haiguste puhul anda lisaks magneesiumi. Ravimine C-vitamiini megadoosidega. Aidata võib ka homoöpaatia. 
 

ESINEMISSAGEDUS

Eestis ei ole alates 1961. aastast lastehalvatust esinenud. 

​

ENNETAMINE

Oluline on hügieenireeglite korrektne täitmine (kätepesu!) ja organismi vastupanuvõime tõstmine. Väga oluline on tasakaalustatud dieet (puu-ja juurvilju 80%, tärklise ja valgurikkaid toite 20%). Organismis peab olema piisavalt kaltsiumi, joodi ja B-vitamiine. Joodi ja B-vitamiine on polio puhul kasutatud nii ennetamise kui ravieesmärgil. Piirata suhkrutarbimist. On leitud otsene seos valge suhkru tarbimise ja paralüütilise (halvatusega kulgev) poliomüeliidi vahel.

​

50-datel aastatel uuriti poliomüeliidi põhjuseid ja leiti seos mandlite puudumise ja halvatusega lõppevate polio nakkusjuhtumite vahel. Samuti on hilisemad uuringud kinnitanud mandlite rolli immunsüsteemi tugevdajana. Seega ära lase mandleid kergekäeliselt eemaldada.

​

Allikad: CDC, wikipedia.ee, drugs.com, ncbi.nlm.nih.gov ja Immunization, W.James, Bergin&Garvey, 1995

​

99%-l juhtudest kulgeb haigus sümptomiteta või 3 päevase kerge haigusena

​

Alates 1961-st aastast ei ole lastehalvatust Eestis esinenud.

Kas imikute vaktsineerimine on vajalik ?

Poliomüeliidi vaktsiin võeti Eesti immuniseerimiskavva 1958 aastal

 

See toimus umbes samal ajal kui hakati aru saama toona laialt levinud putukamürgi DDT kahjulikest mõjudest. On oluline, et DDT mürgituse ja poliomüeliidi sümptomid on samad. Seetõttu on võimalik, et poliomüeliidi epideemia põhjuseks oli hoopis DDT valimatu ja rohke kasutamine ning puhang oli seotud hoopis DDT mürgise mõjuga. Kuna sümptomid on samad ja arstidel polnud teadmisi DDT mürgituse sümptomitest, siis diagnoositi kõigil poliomüeliit. Inimesed veel mäletavad seda aega 50-datel kuidas DDT-d omale põue ja voodisse raputati. Polio puhang jääb just sellesse aega. Viimane polio juhtum Eestis oli 1961

 

Vaata kuidas lapsi ja täiskasvanuid tookord selle mürgiga pritsiti ja iroonilisel kombel turustati just kui poliomüeliidi vastast imevahendit:

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Lastehalvatust ei ole viimase 58 aasta jooksul Eestis esinenud. 2002 aastal tunnistas WHO Euroopa regiooni poliomüeliidivabaks. Viimane juhtum Euroopas oli 1998 aastal. Enne Euroopa regiooni on poliomüeliidivabaks tunnistatud Põhja- ja Lõuna Ameerika ja Lääne-Okeaania.

​

Kui laps ei puutu kokku nakatunud inimesega, siis loomulikul teel võimalust haigestuda ei ole. WHO andmetel oli 2016 aastal registreeritud terves maailmas vaid 37 lastehalvatuse juhtu. Ehk et võimalus nende 37 inimesega kuskilt Aafrikast või Aasiast kokku puutuda, on statistiliselt null.

​

Suurem võimalus on nakatuda vaktsineerimise kaudu, sest OPV vaktsiin sisaldab elavat viirust, mis võib põhjustada haigestumist või kokkupuutumisel äsjavaktsineeritud lapse roojaga.  

​

Võib öelda, et loodusliku lastehalvatuse näol on tegemist arhailise haigusega, millesse Eesti lapsel nakatuda pole võimalik. Väike võimalus on saada mõni polioviiruse kunstlik tüvi värskelt vaktsineeritud inimeselt.

​

Vaktsiin ise levitab poliomüeliiti

Kuna Eestis ei ole polio juhtumeid olnud, siis toome näiteks Hiina, kus viimane looduslik juhtum oli 1994 ning aastal 2000 kuulutati Hiina poliomüeliidivabaks. Ometi on toimunud kaks haigestumist ka hiljem, mille puhul see ja see teadustöö kinnitavad, et nende kahe vaktsineerimata lapse haigestumise on tekitanud vaktsiin. Töös öeldakse, et Hiina haigestumise juhtumid näitavad kuidas vaktsineeritavad tüved võivad muutuda "looduslikuks" ehk siis liikuda vaktsineeritud inimeselt vaktsineerimata inimesele.

​

Samuti on hiljuti olnud vaktsiin-tekitatud poliomüeliiti Mosambiigis, Süürias ja Kongos. Viimase aja arengud näitavad, et seda juhtub maailmas aina rohkem. 

​

WHO teade: Vaktsiin-tekitatud polioviiruse Tüüp-2  Mosambiigis, oktoober 2018

Circulating vaccine-derived poliovirus type 2 – Mozambique

https://www.who.int/csr/don/25-january-2019-polio-mozambique/en/

​

UURIMISTÖÖ: Vaktsiin-tekitatud polioviiruse Tüüp-2 puhang Süürias 2017-2018

Strategic Response to an Outbreak of Circulating Vaccine-Derived Poliovirus Type 2 - Syria, 2017-2018.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29927908

​

UURIMISTÖÖ: Vaktsiin-tekitatud polioviiruse Tüüp-1 puhang Kongos 2017-2018

Update on Vaccine-Derived Poliovirus Outbreaks - Democratic Republic of the Congo and Horn of Africa, 2017-2018.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30845121

​

UURIMISTÖÖ: Vaktsiin-tekitatud polioviiruse Tüüp-1 puhang Hiinas mai-juuni 2004

An outbreak of poliomyelitis caused by type 1 vaccine-derived poliovirus in China

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16897650/

​

Seega, kui te ei taha, et kadunud loodusliku polioviiruse asemele tuleks mõni kolmest kunstlikust vaktsiini polioviirusest, mis looduslikult täna ei levi, siis on mõistlikum mittevaktsineerida.

​

Palju rohkem tuleb mõelda ja ennetada tänapäeval siiski järsult kasvanud ja invaliidistavaid haigusi nagu autism, ajukahjustus, Guillan Barree haigus, vähk, autoimmuunsed haigused, allerigad, käitumishäired jt.

​

Viimased haigusjuhud Eestis olid rohkem kui pool sajandit tagasi - ajal mil olmes kasutatati laialdaselt DDT mürki

​

DDT mürgituse ja poliomüeliidi sümptomid on samad

​

Vaktsiin ise levitab poliomüeliiti ja võib tekitada uusi puhanguid vaktsiinis sisalduvate kunstlike tüvedega

​

Eesti imikul võimalust nakatuda ei ole - vaktsineerimise vajadus ei ole põhjendatud

​

Palju rohkem on vaja ennetada autismi, neuroloogilisi, autoimmuunseid haigusi ja vähki.

​

​

Tõhusus

​

Eestis on IPV üksikvaktsiinidena kasutusel kaks vaktsiini IMOVAX POLIO ja Poliorix.

 

Eestikeelse IMOVAX POLIO infolehe kohaselt "püsib immuunsus vähemalt 5 aastat pärast neljandat annust".

 

Poliorix infoleht ütleb, et "Kõigil patsientidel olid neutraliseerivad antikehad olemas pärast kolmest annusest koosnevat esmast vaktsineerimist". Infoleht ei täpsusta kui kaua need antikehad püsivad ja kas need ka haigestumise eest kaitsevad. Üldjuhul tuleb olla tõhususe osas väga skeptiline kui infoleht kaitse kestvust ei maini. Sellest võib järeldada, et Poliorix tõhusus on kesine

​

Mitmikvaktsiinides on IPV lisatud järgmiste DTaP vaktsiinide koostisse:

INFANRIX-IPV+HIB 

INFANRIX POLIO

PENTAXIM

TETRAXIM

mille kohta loe rohkem DTap lehelt

või ava Ravimiameti eestikeelsed infolehed lingil klõpsates, kus SPC avab infolehe med.töötajale ja PIL avab infolehe kasutajale.

​

29. aprillil 2017 avaldas Harvardi immunoloogia doktor Tetyana Obukhanych PhD avaliku selgitava kirja kirja, milles ta ütleb nii: 

​

"IPV (inaktiveeritud polioviiruse vaktsiin) ei saa ära hoida polioviiruse levikut. Looduslikku polioviirust ei ole USA-s vähemalt kaks aastakümmet olnud. Isegi juhul kui looduslik polioviirus tuuakse reisimisega riiki tagasi, siis ei saa vaktsineerimine IPV-ga muuta avalikke ruume ohutumaks. Sest pange tähele - loodusliku polioviiruse vastu on hoopis OPV (suukaudne varasem vaktsiini versioon). Kuigi OPV on võimeline ennetama loodusliku viiruse edasikandumist, siis see asendati juba aastaid tagasi IPV vaktsiiniga ohutusprobleemide tõttu."

​

Ehk siis vaktsiinis sisalduvad kolm polioviiruse tüve üleüldse looduslikult ei levi. See tekitab tõsise küsimuse, et miks nende vastu üldse vaktsineeritakse. Tõenäoline vastus on see, et kuna vaktsiin on paljude riikide vaktsineerimiskavas ja polio haigust oli juba hästi turustatud, siis oli kasumlikum asendada ohutusprobleemidega vaktsiin ebatõhusa vaktsiini vastu kui see turult üldse eemaldada. Kuna haigus enam looduslikult ei levi, siis vahet polnud. Raha teenib vaktsiin sellegipoolest. 

​

​

​

​

​

​

Vaktsiin ei kaitse polio loodusliku vormi vastu

​

Süstlas on kolm laboris toodetud polio tüve, mis looduslikult ei levi

​

Vaktsineerimine IPV-ga on seetõttu täiesti mõttetu

​

​

Ohutus

INFOLEHED

​

1. Eestis on kasutusel GlaxoSmithKline vaktsiin nimega Poliorix, mida manustatakse süstega. 

Eestikeelne infoleht 5 lk  ;   sama leht ingliskeelne WHO 

Eestikeelne infoleht 4 lk

Pikka infolehte, mis tavaliselt teistel on olemas, selle vaktsiini kohta leida ei õnnestunud - ei eesti, soome, inglise ega vene keeles. Levivad ainult need lühikesed infolehed.

​

Poliorixi ohutusuuringutest (https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01021293) loeme, et 3. faasi uuringud viidi läbi 1100 hiina beebiga, kellest 550 said Poliorixi ja nn "platsebogrupp", kuhu kuulus samuti 550 last, said suukaudset poliovaktsiini.  

Uuringus selgub, et tõsiste kõrvalmõjude risk Poliorixil on 0,55%, suukaudsel oli 1,09%.

​

Uuringu kokkuvõte  lk 7 täpsustab, et lapsi uuriti 0-3 päeva pärast vaktsineerimist ja küsiti tagasisidet 31.-l päeval pärast viimast doosi. Kõige sagedasem kõrvalmõju oli palavik, mis ilmnes 33,4% ja 31.-l päeval teatas 4,7% kõrvalmõjudest, millest põhjuslikku seost tunnistas ravimifirma 0,6% puhul. 

​

Poliorix sisaldab  kolme inaktiveeritud polioviirust ja abiaineid: 2-fenoksüetanool, meedium 199 (sh aminohapped), formaldehüüd, polüsorbaat 80, neomütsiinsulfaadi, polümüksiinsulfaadi jäljed ja süstevesi. Klõpsa lingil, et nende ainete kohta rohkem teada saada.

​

VASTUNÄIDUSTUSED

​

Ärge kasutage Poliorix'i

- kui olete toimeainete või selle vaktsiini mis tahes koostisosade (loetletud lõigus 6) suhtes allergiline.

- kui teil/teie lapsel on olnud ülitundlikkusreaktsioon pärast eelmist inaktiveeritud poliomüeliidi vaktsiini manustamist

- kui teil/teie lapsel esineb äge infektsioon, millega kaasneb kõrge palavik (üle 38°C). Kergem infektsioon ei ole vaktsiini manustamise vastunäidustuseks

​

Hoiatused ja ettevaatusabinõud

Enne Poliorix´i kasutamist pidage nõu oma arsti või apteekriga.

• kui teil/teie lapsel on esinenud mingeid terviseprobleeme eelnevalt mõne teise vaktsiini manustamisel

• kui teil/ teie lapsel esinevad vere hüübimishäired või tekivad kergesti verevalumid

• kui teie/teie laps saab mõnda teist ravimit või teid/teie last on hiljuti vaktsineeritud mõne teise vaktsiiniga

• kui teil/teie lapsel on eelnevalt tekkinud allergiline reaktsioon antibiootikumide neomütsiini ja polümüksiini suhtes

• kui teil/teie lapsel on probleeme immuunsüsteemiga. Teile/teie lapsele võidakse manustada Poliorix'i, kuid vaktsiin ei pruugi kaitsta teid/teie last nii hästi kui neid, kellel on normaalne immuunsüsteem

• peale süstimist (või juba enne süstimist) võib esineda minestamist, rääkige palun oma arstile või õele, kui teie laps on eelnevalt süstimise ajal minestanud.

​

Puuduvad piisavad andmed vaktsiini kasutamise kohta raseduse või rinnaga toitmise ajal. Seega ei tohi vaktsineerida rasedaid ja rinnaga toitmise ajal, sest keegi pole ohtust uurinud.

​

KÕRVALTOIMED

​

On huvitav võrrelda kuidas kõrvalmõjud on kirjeldatud patsiendi infolehel ja tervishoiutöötaja infolehel erinevalt. Patsiendi infoleht justkui pehmendab kõiki mõjusid.

​

Eestikeelne infoleht patsiendile (4 lk) avaldab järgmised kõrvalmõjud:

​

Väga sage (rohkem kui 1 juhus 10 vaktsiiniannuse kohta)

• unisus

• isutus

• valu, süstekoha punetus ja turse, palavik

• palavik

• ärrituvus, rahutus, nutab rohkem kui tavaliselt

 

Sage (kuni 1 juhus 10 vaktsiiniannuse kohta)

• kõhulahtisus, oksendamine 

 

Väga harva

•  allergilised reaktsioonid, mille sümptomiteks on õhupuudus, vilisev või raske hingamine, näo, huulte või keele turse, mõne muu kehaosa turse, naha punetus, kihelus või lööve.

 

Kui ükskõik milline kõrvaltoimetest muutub tõsiseks või kui te märkate mõnda kõrvaltoimet, mida selles infolehes ei ole nimetatud, käsib infoleht rääkida sellest arstile.

​

Eestikeelne infoleht tervishoiutöötajale (5 lk) avaldab kõrvalmõjud alljärgnevalt

​

Väga sage (≥1/10)

Närvisüsteemi häired: unisus

Ainevahetus- ja toitumishäired: isutus

Üldised häired ja manustamiskoha reaktsioonid: valu, süstekoha punetus ja turse, palavik

Psühhiaatrilised häired: ärrituvus, rahutus, ebatavaline nutt

​

Aeg-ajalt (≥1/1000 kuni <1/100) : 

Seedetrakti häired:   kõhulahtisus, oksendamine

​

Turustamisjärgsed uuringud

Immuunsüsteemi häired: Allergilised reaktsioonid, kaasaarvatud anafülaktilised ja anafülaktoidsed reaktsioonid

 

​

2. Teise vaktsiinina on kasutusel vaktsiin IMOVAX POLIO

mille koostis on enam-vähem sama kui Poliorixil, kuid lisaks formaldehüüd, polüsorbaat 80-le  leiab koostise hulgast üllatusena soolhappe. Koostises on ka aminohapped (sh fenüülalaniin), mineraalsoolad, vitamiinid (glükoos). 

​

INFOLEHED

Eestikeelne infoleht 6 lk  (meditsiinitöötajale)

Eestikeelne infoleht 5 lk (teave kasutajale)

Ingliskeelne Kanada infoleht 21 lk

​

​

ARTIKLID

​

CDC tunnistab, et 98 miljonit ameeriklast said 8 aasta jooksul poliovaktsiini, kui see oli nakatunud vähki tekitava viirusega 17.07.2013

http://www.ronpaulforums.com/showthread.php?421586-CDC-Admits-98-Million-Americans-Received-Polio-Vaccine-In-An-8-Year-Span-When-It-Was-Conta

​

​

Ebaõnnestunud meditsiinilised imed: pettus polio ja rõugete vaktsiinide taga 19.06.2015

http://www.greenmedinfo.com/blog/unsuccessful-modern-medical-miracles-fraud-behind-polio-and-smallpox-vaccines

Iga kolmas laps saab vaktsiinist palaviku

​

4,7% uuritutest teatas kõrvalmõjudest kuu aega pärast viimast doosi

​

Ebatavaline nutt, mis viitab ajuturse võimalusele, on väga sage kõrvalmõju

​

Vaktsiin võib olla nakatunud vähki tekitava viirusega

​

Pikaajalised mõjud

Vaktsiinis sisalduvad viiruse tüved (mis täna ei levi) võivad looduslikult levima hakata

Riski/kasu suhe

Vajadust vaktsineerida ei ole, sest tegu on arhailise haigusega

​

Vaktsiin ei ole mõeldud polio loodusliku vormi vastu

​

Puudub igasugune kasu, kuid kõrvalmõjude risk on suur

​

Tegemist on täiesti mõttetu ja kahjuliku vaktsiiniga

​

​

Loengud

Vaata Raymond Francis'e 6 minutilist sõnumit polio vaktsiini kohta:

Kui sa tahad teada, mis toimus poliomüeliidiga ajaloos ja mis võis olla polio puhangu taga 50-datel tegelikult, kuula Dr Suzanne Humphries loengust 30 minutilist klippi. Loeng on inglise keeles ja sobib neile, kes valdavad keelt hästi. 

bottom of page