top of page

K vitamiin

K vitamiin on üks esimesi asju, mida sünnitusmajas hakatakse pakkuma. Selgituseks räägitakse värsketele vanematele kuidas beebid sünnivad K vitamiini puudusega, mis võib põhjustada aju verejooksu ja surma ning K vitamiin on hädavajalik, et muuta verd paksemaks ja peatada verejooks.

On tõsi, et laps võib saada sündimisel mikroverejooksud ajus, mida põhjustab kolju kokkusurumine sünniteede läbimisel. Seisundit nimetatakse vastsündinute hemorraagiliseks sündroomiks. On tõenäoline, et looduses on siiski olukord kenasti kontrolli all ning sünnitusel saadud kahjustused parandavad nabanööris oleva vere tüvirakud kui klamber paigutataks alles pärast pulseerumise lõppemist.

 

Samuti ei ole keegi välistanud võimalust, et aju verejooks tekib B-hepatiidi vaktsiinis sisalduva alumiiniumi ja elavhõbeda tõttu, mitte vedelama vere tõttu. 

 

Seetõttu ei ole sul põhjust muretseda K vitamiini pärast, kui ootad nabanööri sulgemisega hetkeni kuni see enam ei pulseeru ja jätad imikule selle täiesti ebavajaliku B-hepatiidi vaktsiini tegemata.  Samuti on oluline süüa K vitamiini rikkaid toiduaineid, et laps saaks kõik vajalikud ained kätte kui laps on rinnapiimatoidul. Pudelitoidul olev laps saab K vitamiini pudelitoidu koostisest ning lisa anda pole vaja.

Loodusliku K vitamiini nimetatakse füllokinooniks.

 

K-vitamiini puhul on hinnanguline päevane vajadus orienteeruvalt 75 µg, rinnaga toitvatel emadel  90 µg.

 

Parimateks K-vitamiini allikateks on rohelised taimeosad ja õlid. Rohkesti sisaldavad K-vitamiini näiteks käharkapsas, lehtkapsas, lillkapsas, hapukapsas, spargelkapsas, rooskapsas, kapsas, spinat, petersell jt maitseköögiviljad, nõges,  idandid, sojajahu, rapsiõli, kibuvitsamarjad, nisukliid, kartul, kaer, mais, herned, oad, avokaado. Samuti leidub seda maksas, lihas, tunakalas, munakollases ja piimatoodetes. 

Siit ja siit leiad tabelid täpsete kogustega, et kontrollida enda päevast tarbimist.

VASTUSÜNDINUTE HEMORRAAGILISE SÜNDROOMI ESINEMISSAGEDUS

Huvitaval kombel on selliste juhtumite statistikat peaaegu võimatu leida. K vitamiini propageerivad infolehed hemorraagilise sündroomi esinemissagedust ei maini. Mõnes kohas on öeldud, et tegemist on harvaesineva juhtumiga. 

 

Pika otsimisega oli võimalik leida üks Unisefi dokument, milles on pakutud, et neid juhtumeid esineb 2-25 saja tuhande sünni kohta ning et soojas kliimas juhtub seda rohkem. See esinemissagedus saadi käputäiest 81-99 aastal tehtud uurimistöödest ning millest suurimate esinemissagedusega uuringute tekste polnud võimalik leida.

Selles uurimistöös on mainitud, et Hollandis aastatel 1992 - 94 esines enne suukaudse K vitamiini andmist vastsündinute verejooksu 7 juhtumit sajast tuhandest. Pärast K vitamiini praktikasse võtmist langes see number 1,1 juhtumile sajast tuhandest. Seega aitab K vitamiini lisamine tõesti neid harvaesinevaid verejookse peatada, kuid mitte siiski kõiki.

Eestis sünnib aastas keskmiselt 13820 last (aastatel 2012-2016). Kui kanda üle Hollandi uurimistöö esinemissagedus Eestile, siis võiks esineda imikute verejooksu Eestis üks juhtum aastas. Kui paljud neist juhtumitest aga lõppevad surmaga, polnud kuskilt võimalik leida. Kuulu järgi olevat Eestis kunagi üks surmajuhtum olnud, kuid polnud võimalik leida ühtegi kindlat allikat, mis seda kinnitaks.

Nüüd pakutakse kõigile vastsündinutele profülaktikaks K vitamiini ning vanemaid, kes küsimusi esitavad, hirmutatakse beebi surmaga. 

Kas poleks mitte õigem pisut oodata ja vaadata kuidas beebi end tunneb, sest tegemist on tõesti harvaesineva juhtumiga?

Statistika hemorraagilise sündroomi kohta on rohkem kui veerand sajandit vana.

 

Tegemist on väga harva esineva juhtumiga

Ohutus

 

SÜSTITAV K VITAMIIN 

Tavaliselt pakutakse sünnitushaiglas K vitamiini süstitavas vormis. Tegemist on sünteetilise ainega, mille nimi on fütomenadioon (mõningates allikates ka fütonadioon) ja millele on lisatud terve hulk abiaineid. Abiainetest saame teada alles ingliskeelseid infolehti uurides.

INFOLEHED 

Eestis kasutatakse süstimiseks enamasti ravimifirma F. Hoffmann-La Roche toodet nimega KONAKION MM PAEDIATRIC 2 ml süstelahusena.

 

Ravimiameti ravimregister annab teada, et KONAKION'il puudub Eestis müügiluba.

Seetõttu  eestikeelset Konakioni infolehte ravimregistrist ei leia.

Ainus eestikeelne infoleht on toimeaine Fütomenadiooni kohta, mille leiab müügiloata ravimite tabelist. Lisaks sellele, et pole selge, milline on konkreetse toote nimetus ja millise firma toodet see kirjeldab, on selle infolehe suurim puudus see, et sellel puudub täielikult abiainete loetelu, mida süstitav K vitamiin tegelikult sisaldab (olgu see siis Konakioni või mõne muu toote kohta).

 

Sellise trikiga on ära petetud nii Eesti arstid kui patsiendid. Kui teie lapsel juhtub mõni kõrvalmõjudest ilmnema, ei oska arstid isegi kahtlustada. 

Eestikeelses fütomenadiooni infolehes juhitakse tähelepanu, et kui teie laps on allergiline fütomenadiooni suhtes, siis teie lapsele ei tohi manustada fütomenadiooni. Kuid milliseid teste tegi arst selle tuvastamiseks enne süsti?

Ingliskeelne pakendi infoleht 2 lk

Ingliskeelne Austraalia  infoleht 3 lk

Ingliskeelne Roche infoleht 7 lk

Mida süstelahus sisaldab?
Kõrvalmõjud

Roche K vitamiin KONAKION sisaldab järgmisi abiaineid:

Glükohoolhape (Glycocholic acid) - ainet kasutatakse rasvade lahustamiseks imendumise eesmärgil ja see imendub ka ise. Ainet esineb ka looduses. Pole selge, kas sisse süstides on glükoolhape ikka 100% ohutu, sest ohutusuuringuid sisse süstimise kohta aine ohutusraportist ei leia. 

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Glycocholic_acid#section=Top

Letsitiin (Lecithin) - ainet kasutatakse segus, et komponendid omavahel lahuses ei eralduks. Ainet esineb ka looduses, kuid kas seda sisse süstida on ikka 100% ohutu? Samuti pole selge, millest see on toodetud. Võimalik, et sojast, sest see on odav tooraine. See tekitab uue küsimuse, et kas tooraine oli GMO või GMO vaba?

https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-966-lecithin.aspx?activeingredientid=966

💉💀❔Naatriumhüdroksiid (Sodium hydroxide) - väga söövitav aine, mida kasutatakse hapete neutraliseerimiseks. Kasutatakse seepide, paberi, lõhkeainete, värvainete ja naftatoodete valmistamiseks. Ka tavaline kodukeemia koostisosa. Värvitu vedelik. Tihedam kui vesi. Kontakt võib tugevasti ärritada nahka, silmi ja limaskestade membraane. Mürgine allaneelamisel. Kudesid söövitav. Ohutusuuringuid sisse süstimise kohta aine ohutusraportist ei leia

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sodium_hydroxide#section=Top

💉💀❔Vesinikkloriidhape (Hydrochloric acid) - väga söövitav ja mürgine värvitu gaas, mis kujutab niiskuse juures kokkupuudet valge auruga. Need aurud koosnevad vesinikkloriidhappest, mis tekib siis, kui vesinikkloriid lahustub vees. Tuleb käsitseda asjakohaste ettevaatusabinõudega, kuna see on väga söövitav vedelik. Aurude sissehingamine võib põhjustada köhimist, hingamisraskusi, nina, kurgu ja ülemiste hingamisteede põletikku ning rasketel juhtudel kopsuödeemi, vereringesüsteemi häireid ja surma. Kokkupuude nahaga võib põhjustada punetust, valu ja nahapõletikku. Vesinikkloriid võib põhjustada silmadele tõsiseid põletusi ja püsivaid silmakahjustusi. Kasutatakse ka väetiste tootmises. Ohutusuuringuid sisse süstimise kohta aine ohutusraportist ei leia

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/hydrochloric_acid#section=Top

Pfizeri ja Merck süstitav K vitamiin:

Pfizeri ja Merck firmade K vitamiin sisaldab alumiiniumi, mis on mürgine närvisüsteemile ja  benzyl alkoholi, millel võib samuti olla tõsiseid kõrvalmõjusid. Loe alumiiniumi toimest lingil klõpsates.

Ingliskeelne Pfizeri K vitamiini infoleht 6 lk 

Ingliskeelne Merck K vitamiini infoleht 5 lk 

 

Mõlemad algavad hoiatusega, et toode võib põhjustada tõsiseid kõrvalmõjusid, sh anafülaktilist šokki, infarkti, hingamispeetust ja surma.

Huvitav lugemine on Pfizeri firma K vitamiini ohutusraport, mis lõpeb sõnadega: "Andmed on hetkel teadaolevad ning edastatud heas usus, seetõttu ei anna see infoleht mitte mingisugust garantiid."

Väljavõte Pfizeri K vitamiini infolehelt hoiatustega benzyl alkoholi ja alumiiniumi kohta:

Punaste kastide sees oleva teksti eestikeelne tõlge:

 

HOIATUS 

Bakteriostaatilise naatrium kloriidi koostises sisse süstitud säilitusainet Benzüül alkoholi on seostatud mürgisusega vastsündinutele. Puudub teave teiste säilitusainete mürgisuse kohta selles vanusegruppis. Puuduvad tõendid järeldamaks, et K vitamiini süsti koostises olev väike kogus benzüül alkoholi on mürgine juhul kui kasutada vastavalt soovitustele.

 

Benzüül alkoholi osas on raporteeritud  selle seosed surmava "õhuahmimise sündroomiga" enneaegsetel beebidel. 

 

HOIATUS: See produkt sisaldab alumiiniumi, mis võib olla toksiline. ​Alumiinium võib saavutada mürgise taseme pikendatud veenisisese manustamise korral kui neerutalitlus on halvenenud. Eriline risk on enneaegsetel vastsündinutel, sest nende neerud ei ole välja arenenud, ja nad vajavad suuri koguseid kaltsiumi ja fosfaatide lahuseid, mis sisaldavad alumiiniumi.

Uuringud näitavad, et neerutalitluse häiretega patsiendid, sh enneaegsed vastsündinud, kes saavad alumiiniumi veenikaudselt suuremaid doose kui 4 - 5 mcg/kg/päevas, seostub alumiinium närvisüsteemi ja luustiku toksilisusega.  ​Koormus kudedele võib ilmneda ka väiksemate manustatud koguste korral.

Lingil oleval Pfizeri infolehel on veel järgmine tekst:

Tõsised reaktsioonid, sealhulgas surmajuhtumid, on tekkinud Fütonadiooni VEENISISESE süstimise ajal ja vahetult pärast seda, isegi kui on tarvitusele võetud ettevaatusabinõud Fütonadiooni lahjendamiseks ja kiire infusiooni vältimiseks.

Tõsistest reaktsioonidest, sealhulgas surmajuhtumitest, on teatatud ka LIHASESSE SÜSTIMISE järgselt.  Tavaliselt on need tõsised reaktsioonid sarnased ülitundlikkusele või anafülaksiale, sh šokk, südame ja / või hingamisfunktsiooni peatumine. Mõnedel patsientidel esineb neid tõsiseid reaktsioone fütonadiooni esmakordsel manustamisel. Seepärast tuleks VEENISISEST ja LIHASESSE SÜSTIMIST piirata olukordadega, kus nahaalune manustamine ei ole otstarbekas ja tõsist ohtu peetakse põhjendatuks.

Väidetakse, et tegu on vitamiiniga, kuid tegelikult on selle süütu nime taga terve hulk ohtlikke aineid

Kõrvalmõjud võivad olla tõsised

Alternatiivid

 

SUUKAUDNE K VITAMIIN

Suukaudne K vitamiin on ohutum kui süstitav. Seega, kui otsustad K vitamiini siiski anda, siis vali kindlasti suukaudne preparaat. Sul on õigus seda nõuda ning haiglates on see olemas.

Suukaudne K vitamiin on närimistablett, mille nimi on samuti KONAKION. Sellelt ravi24.ee lehelt saame teada, et närimistablett kaalub 10 mg ja et ka sellel tootel ei ole Eestis müügiluba. Pakendi infolehte eesti saitidelt ei leia ning seda pole ka Ravimiameti registris.

Euroopa ravimiregister ei anna KONAKIONile ühtegi vastet, ei süstelahusele ega närimistabletile. Soome registris on olemas vaid süstelahuse infoleht.

Sellelt lehelt  saame teada, et närimistabletil puudub litsents.   

See Austraalia infoleht 11 lk Konakioni närimistableti kohta annab tableti koostisosad järgnevalt:

Aktiivne koostisosa:

• phytomenadione (nim. ka Vitamin K1) 10 mg

Mitteaktiivsed koostisosad (sulgudes on inglise keelne nimetus):

• Ränidioksiid (Silicon dioxide)

• Sahharoos (Sucrose) 

• Veevaba glükoos (Anhydrous glucose)  

• Piim - rasvata kuiv (Milk - nonfat dry) 

• Kakao pulber (Cocoa powder) 

• Teobromaõli (Theobroma oil) 

• Karbamiidi kumm (Carob gum) 

• Glütserool (Glycerol)

• Tärklise-riis (Starch-rice)

• Titaandioksiid CI 77891 (Titanium dioxide CI 77891) 

• Etüülvanilliin (Ethyl vanillin)

• Akaatsia (Acacia)

• Kerge vedel parafiin (Light liquid paraffin)

• Raske parafiin (Hard paraffin) 

• Puhastatud talk (Talc purified) 

• Karmelloosnaatrium (Carmellose sodium)

KONAKION tabletid on gluteeni vabad.

http://www.medicines.org.au/files/lprint/rockommt-lp.pdf

Roche süstelahuse KONAKION MM Paediatric suukaudne manustamine

Sellel Austraalia infolehel kasutusõpetuse rubriigis on kirjas, et KONAKION MM Paediatric süstelahust võib kasutada nii süstimiseks kui ka suukaudseks manustamiseks beebile allaneelamiseks. Öeldakse, et sissesüstituna manustatakse beebile 1 doos, kuid suukaudselt tuleb anda mitu doosi ja on oluline, et beebi saaks kõik ettenähtud doosid. Infolehel öeldakse, et suukaudsel andmisel tuleb kasutada väga täpset mõõteriista õige koguse väljamõõtmiseks, mida beebi suhu tilgutada. Kahjuks pole sellel lehel kirjas kui mitmeks koguseks süstelahus tuleb jagada ja mitu doosi ja kui suured doosid peab laps suukaudselt saama. Öeldakse ainult, et seda küsi arstilt. 

https://www.nps.org.au/medical-info/medicine-finder/konakion-mm-paediatric-solution

Sellelt Uus-Meremaa infolehelt leiame täpsema info KONAKION MM Paediatric süstelahuse suukaudseks manustamiseks. Profülaktika eesmärgil  tuleb anda suukaudselt 2mg pärast sündi ja järgmine 2 mg tuleb anda 4-7 päeva pärast. Neile, kes on ainult rinnapiimatoidul, tuleb anda ka kolmas 2mg doos 4-6 nädala pärast. 

Neile imikutele, kellele ei suudeta tagada järgmisi doose, tuleb anda ainult 1 mg suukaudselt pärast sündi.

Infolehel on kirjas, et intramuskulaarne manustamine (ehk siis süstimine) on näidustatud AINULT riskigrupi beebidele ja et enneaegsetel, kes kaaluvad alla 2,5 kg, ei tohi olla doos suurem kui 0.4 mg/kg (0.04 mL/kg).

http://medsafe.govt.nz/profs/Datasheet/k/Konakiontabinjoralsoln.pdf

 

On huvitav, et Uus-Meremaa infoleht ei soovita üldse mitte kõiki beebisid profülaktika mõttes süstida vaid öeldakse otsesõnu, et profülaktikat tehakse ainult oraalse manustamisega.

Kui med. personal soovitab sulle endiselt süsti ja ütleb, et suukaudne ei ole üldse tõhus, siis tea, et tegelikult on mitmed uuringud leidnud, et suukaudne on sama tõhus:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1428134/?i=70&from=/9039517/related

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/11775338/?i=54&from=/9039517/related

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/3805949/?i=53&from=/9039517/related

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/8922069/?i=19&from=/9039517/related

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/9039517/?i=1&from=/9039517/related

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/10412823/?i=2&from=/9039517/related

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/10650866/?i=3&from=/9039517/related

http://www.jpeds.com/article/S0022-3476(95)70315-2/abstract

Sissesüstitava K vitamiini korral saab laps 20 000 korda suurema koguse ja suukaudse korral 2000 korda suurema koguse K vitamiini sünteetilist aseinet kui vaja oleks. Seega on suukaudse puhul ka kogus õigem, kuigi siiski väga suur.

Ja ikkagi. Kui loodus on niimoodi seadnud, et imikul on veri vedelam ja et loomulik rinnapiim ei sisaldagi väga palju K vitamiini, mis vere paksuks teeks - siis äkki on sellel ikkagi kindel põhjus?  

 

RINNAPIIM

Kõige looduslikum ja loomulikum profülaktika beebi jaoks on siiski see, kui ta saab kõik vajaliku õiges koguses rinnapiimast. Seega on vaja emal süüa K vitamiini rikkaid toite või kui hirm on suur, siis võib ema süüa ise K vitamiini (lapsele andmise asemel). Sel juhul anname võimaluse enda kehal täpselt reguleerida vitamiini kogust, mida beebil vaja on ja usaldada, et loodus ei ole neid asju valesti teinud.

Firma Carlson Labs pakub K1 vitamiini kujul füllokinoon (phylloquinone), lisatud MK-4 ja MK-7, nende vormide puhul on selge, et on kõik looduses esinevad, kogused on väiksemapoolsed, hind kallim, lisaaineid vähem (http://bit.ly/K-Complete). Kui hirm on väga suur, et beebi peab midagi saama, siis sisu saab beebile suhu pigistada, jäävad ainult põhiained. Tegu on puhta preparaadiga (kuigi kui beebi saab rinnapiimast, on parim).

 

Firma Life Extension pakub odavamat K vitamiini preparaati, kus K1 vitamiin on kujul fütomenadioon (phytonadione) e. sama mis süstevormis, lisaks MK-4 ja trans MK-7 (tähistab looduslikku) ja sisaldab ka askorbüülpalmitaati (rasvlahustuv C vitamiin, looduslik) (http://bit.ly/LEX-K-Complete)

 

Või Life Extension veel odavama hinnaga K1 kujul fütomenadioon, 1000 mcg nagu süstelahuse annuses, MK-4 ja trans MK-7 (looduslik) koos D3, merevetikad joodi soolaga, arvestades hinda ja sisu, siis peajagu testest üle, kogused arvestatavad (http://bit.ly/LEX-K-more-Complete)

Alternatiivid sissesüstitavale K vitamiinile on olemas!

Äkki loodus ei teinud viga

ÄKKI LOODUS EI TEINUD VIGA, KUI JÄTTIS IMIKUTE VERE VEDELAMAKS?

Imikute veri on vedelam kuni 6 elukuuni. Arstid arvavad, et see on ohtlik puudus, mille kõrvaldamiseks antakse juurde K vitamiini. 

Dr. Suzanne Humphries arvates ei teinud loodus viga, kui jättis imikute vere vedelamaks. Tema arvates on sellel kindel põhjus. Nimelt asub nabanööri veres terve hulk tüvirakke, mille ülesanne on parandada sündimisel tekkinud kahjustused ning lappida ära aju mikrokahjustused pärast sündimist. Vedelam veri on vajalik, et tüvirakud pääseksid kitsastesse kohtadesse, et kahjustusi parandada. Kui veri muuta paksemaks, siis see protsess on takistatud. 

Kui oled minemas sünnitama, siis nõua, et nabanööri klambrit ei asetataks peale enne kui pulseerumine nabanööris on lõppenud. Sellega saab vastsündinu talle kuuluva vere ja tüvirakud. Pulseerumine lakkab umbes 15 minutiga ning tühjenenud nabanöör laseb ka platsental kergelt väljuda ja seda pole vaja mehhaaniliselt välja kraapida.

Kuula Dr. Humphries vastust K vitamiini küsimusele:

Imikute veri on vedelam kuni 6.da elukuuni

Vedelam veri aitab tüvirakkudel jõuda kitsastesse kohtadesse ning ära parandada sündimisel saadud kahjustused

K vitamiiniga muudetakse veri paksuks ja see protsess on takistatud

ARTIKLID/VIDEOD

Vitamin K Shot at Birth -- The Controversy Reignites http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/08/12/vitamin-k-shot-newborns.aspx

THE TRUTH AND LIES ABOUT VITAMIN K SHOTS ON BABIES. WHY DO OUR CHILDREN HAVE TO PAY THE PRICE?

http://juicing-for-health.com/truth-lies-vitamin-k-shots-babies-children-pay-price

Vitamin K

http://www.whale.to/y/vitk.html

Vaxxed lugu: K-vit ja Hep-B vaktsiin tekitas mu lapsele hingamisraskused ja hulga tüsistusi

https://www.youtube.com/watch?v=6hmGu1otqSc

Merck vilepuhuja teatab, et K-vitamiinis on ohtlikud abiained

https://www.youtube.com/watch?v=hJHWcoYQTeE

bottom of page