Glutaraldehyde
Glutaraldehyde on orgaaniline ühend, mille 2%-list lahust kasutatakse meditsiiniliste ja stomatoliigiliste töövahendite desinfitseerimiseks. On teada, et halvasti puhastatud tööriistadele jäänud Glutaraldehyde võib põhjustada tugevaid keemilisi põletusi lapraskoopiliste operatsioonide tegemisel. Glutaraldehyde võib leida ka kosmeetikavahendite koostisest maksimaalselt lubatud kontsentratsiooniga kuni 0,1 %.
Vaktsiinides kasutatakse seda kui keemilist säilitusainet.
Glutaraldehyde'i leiab difteeria/teetanus/läkaköha vaktsiinide koostisest: Tetraxim, Tetravac, Boostrix, Daptacel ja Adacel. Kogust, kui palju Glutaraldehyde'i neis vaktsiinides on, ei ole võimalik leida.
Erinevate uuringute kohaselt võib kokkupuude Glutaraldehydega põhjustada:
-
Astmat
-
Allergilisi reaktsioone (kuni 10% inimestest võib olla allergiline Glutaraldehyde suhtes)
-
Hingamispuudulikkust
-
Kõhulahtisust
-
Sooltepõletikku (koliit)
Allikad: “Glutaraldehyde-induced and formaldehyde-induced allergic contact dermatitis” SCOTT M. RAVIS, M.D., MATTHEW P. SHAFFER, M.D., CHRISTY L. SHAFFER, M.D., SEENA DEHKHAGHANI, M.D. and DONALD V. BELSITO, M.D.;
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12956347
“Glutaraldehyde-induced asthma.” Quirce S, Gómez M, Bombín C, Sastre J. 1999 Oct;54(10):1121-2.;
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10536899
Genetic toxicity and carcinogenicity studies of glutaraldehyde–a review. Zeiger E, Gollapudi B, Spencer P. Mutat Res. 2005 Mar;589(2):136-51;
Divergent immunological responses following glutaraldehyde exposure. Azadi S, Klink KJ, Meade BJ. Toxicol Appl Pharmacol. 2004 May 15;197(1):1-8.
Toxnetis avaldatud toksikoloogiaraportist saame teada, et Glutaraldehyde on kahjulik juba väga väikeste koguste juures:
Kogus 1 ppm (osakest miljoni kohta) põhjustab sissehingamisel või nahale kandes tugevat närritust nahal, limaskestadel ja hingamisteedel. Ninaõõne ja hingamisteede ärritust on tuvastatud juba 0,2 ppm koguse juures, mis on väga-väga väike kogus. Samuti on täheldatud südamerütmi häireid, tahhükardiat ning astmat.
Inimkatsetes on leitud, et sissehingamine 0.3 ppm võib põhjustada hingamisteede ärritust, 0.4 ppm põhjustab peavalu ja 0.5 ppm on kirjeldatud kui väljakannatamatult ärritavat.
Inimestel, kes puutuvad tööalaselt kokku Glutaraldehyde-ga, tekib astma.
Sissehingamisel põhjustab veel silmade paistetust, sügelust ja vesisust, iiveldust, nahapaistetust, köha, hingamispeetust, akuutset nohu ja bronhiiti.
Vette segatuna koguses 5 mL/mg/päevas tekitas rottidele kängujäänud ja väärarenguga järglasi.
In vitro (katseklaasis) katse imetajate rakkudega leidis, et Glutaraldehyde on mutageenne põhustades geenimutatsioone. Samal ajal in vivo (kehasisene) uuring seda ei kinnitanud.
Raporteeritud surmav suukaudne kogus inimesele on vahemikus 0.5-5 g/kg või
50-500 mg/kg ( ehk 1-6 teelusikatäit 70 kg inimese kohta)
https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/r?dbs+hsdb:@term+@rn+111-30-8
Tervist kahjustav juba väga väikeste koguste juures!
Sissesüstitava ohutuskoguse kohta info puudub!